Historia Parafii

Spisana na podstawie kronik Parafialnych

Myśl założenia parafii w Naszej miejscowości iwystąpienie tym samym z parafii Łącko pojawiła się w październiku 1982 roku, jej inicjatorami byli zarówno mieszkańcy Naszej wsi  jak i ksiądz Marian Wójcik, ówczesny katechetaz Łącka, który to prowadził katechezy w Kiczni. On to zorganizował i wysłał do Kurii Biskupiej w Tarnowie Komitet Mieszkańców, którego celem była prośba Biskupa o zezwolenie na budowę kaplicy, jak wówczas argumentowano aby mieszkańcy wsi „nie musieli chodzić w każdą niedzielę tak daleko do kościoła, lecz ksiądz z Łącka dojeżdżał by do tej kaplicy  i odprawiał nabożeństwo”. Po uzyskaniu zgody od Biskupa przystąpiono do dalszych działań. W pierwszej kolejności wybrano miejsce na którym miała stanąć kaplica, z dwóch zaproponowanych położeń wybrano działkę Państwa Józefy i Stanisława Jurkowskich, którzy przekazali ją za darmo.

Początkiem lutego 1983 rokuzłożono u Naczelnika Gminy w Łącku prośbę o zezwolenie na budowę kaplicy z punktem katechetycznym. Równocześnie powstawał projekt kaplicy przygotowywany przez inż. Krzysztofa Białkę – architekta z Krakowa. Rozstrzygnięto także kwestię tytułu kościoła, wybierając na patrona parafii św. Maksymiliana.

Dnia 17 maja 1983 roku Urząd Gminy, zatwierdził plan inwestycji, tym samym rozpoczęto gromadzenie środków wszelkich materiałów potrzebnych do budowy. Zezwolenie na rozpoczęcie budowy wydał ten sam urząd w dniu 1 września 1983r.  Między czasie w dniu 17 sierpniaprzy ołtarzu polowym na miejscu, w którym miała powstać świątynia o godzinie 16 została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył ks. Dziekan Paweł Tyrawski, który to dokonał poświęcenia placu pod budowę, a także krzyża, który miał świadczyć, iż jest to miejsce poświęcone Panu Bogu. Z kolei kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił 22 czerwca w Krakowie Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny .

 Pod koniec sierpnia pojawiła się również myśl wybudowania tymczasowej kaplicy, w której to mogłyby się odbywać nabożeństwa, a mieszkańcy nie musieliby udawać się już na nie do odległego Łącka. Idee tą zaakceptowano, toteż z dniem 3 września 1983r. przystąpiono do budowy kaplicy (baraku), którą wzniesiono w zaskakującym szybkim czasie 14 dni, a która to od tej pory służyła społeczeństwu aż do momentu otwarcia nowego kościoła.

Od września rozpoczęto prace budowlane w roku 1983 zrobiono wszelkie potrzebne wykopy oraz zalano fundamenty pod nową świątynię. Głównym budowniczym był Eugeniusz Baziak z Czerńca, natomiast nadzór prowadził inż. Janusz Klag, a pomocnikami przy budowie byli miejscowi mężczyźni.

Ze względu na brak dostępu do kronik parafialnych z pierwszego okresu, nie ma możliwości odtworzenia dokładnego przebiegu prac budowlanych. Z informacji które zawiera kronika byłego sołtysa wsi Kicznia Pana Jana Szlęka, dowiadujemy się, iż w latach 1984 – 1985 wybudowano ściany kościoła pod strop oraz wykończono mieszkanie dla księdza, który to dotychczas zamieszkiwał u Państwa Michaliny i Jana Jędraczków oraz  punkt katechetyczny, który oddano do użytku 1 maja 1985r.

Pismem Kurii Diecezjalnej z dnia 28 maja 1985 roku, utworzona została  samodzielna placówka duszpasterska wydzielona z parafii Łącko – Parafia Kicznia, pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Pierwszym Proboszczem Naszej Parafii został ówczesny wieloletni  rektor i duszpasterz ks. Marian Wójcik. Z kolei uroczystość wmurowania kamienia węgielnego  Parafia obchodziła w dniu 1 września tegoż samego roku. Uroczystości tej przewodniczył ks. Biskup Piotr Bednarczyk.

W latach następnych prace budowlane posuwają się  do przodu i przynoszą pożądane efekty.  W 1986 roku obudowano w kościele okna, położono i zasklepiono strop. Doprowadzono wodę  z mieszkania księdza jak również zrobiono centralne ogrzewanie i instalację elektryczną w kościele.  W kolejnym roku tj. 1987 w miesiącu czerwcu pokryto kościół  blachą, a w miesiącu sierpniu otynkowano. Dalsze prace przy kościele w tym roku to wykończenie  wnętrza. Strop został wyłożony boazerią przez miejscowych stolarzy Antoniego Majkrzaka i Józefa Dudę, a okna wykonane i założone przez Józefa Jędraczkę i StanisławaSzlęka.W roku 1988 do kościoła  przybudowano zakrystię i zrobiono wylewki na posadce w kościele. Darem Parafian z Woli Piskulinej w 1989 roku Nasza Parafia  otrzymała dzwon. Od 1990 roku rozpoczęto pochówek na parafialnym cmentarzu przy kościele.

Dnia 13 sierpnia 1989 roku uroczystej konsekracji kościoła parafialnego dokonał ks. abp. Jerzy Ablewicz.

W połowie października 1991 roku nastąpiła zmiana na stanowisku proboszcza. Nowym proboszczem został ks. Jerzy Pawlak, który swoją funkcje pełnił zaledwie przez dwa lata, do końca września 1993 roku. W tym czasie w Naszej świątyni wstawiono  nowe ławki.

Z dniem 4 października nowym proboszczem został ks. Stanisław Tworek, który przez następne
18 lat stał na czele Naszej parafialnej owczarni.

Jako, że istnieje możliwość dostępu do kroniki parafialnej prowadzonej przez ks. Tworka, można z należytą starannością odtworzyć kalendarz wszelkich prac inwestycyjnychdokonywanych w tym okresie. 

Toteż przez te osiemnaście lat wykonane zostały następujące prace inwestycyjne:  wyremontowano rynny i pomalowano dach, rozebrano  starą kaplicę i wyburzono drewniane budynki za kościołem, wzniesiono budynek gospodarczy wraz z toaletami oraz śmietnik pod cmentarzem.  Kolejno wykonana została elewacja zewnętrzna i ocieplenie kościoła. W 1997 roku nasze tereny nawiedziła tzw. „ powódź stulecia”, zostały zalane wówczas piwnice kościoła. W związku z tym odwodniono cały kościół, a także wyłożono schody przed wejściem do świątyni płytkami antypoślizgowymi. W latach następnych wybudowano nowy most oraz drogę prowadzącą na terencmentarza. Następnie odwodniono cmentarz i rozpoczęto prace przy ogrodzeniu kościoła.

W dniach 16 – 17 czerwca 2000 roku Naszą Parafię nawiedził Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Wydarzenie to było wielkim i ważnym przeżyciem dla mieszkańców. W tym roku zostały ukończone prace przy ogrodzeniu, które wykonał Pan Stanisław Stec. Następne lata przyniosły nowe inwestycje takie  jak malowanie zewnętrzne oraz wewnętrzne świątyni, ogrodzenie cmentarza, została wyłożona kostka wokół kościoła oraz alejki na cmentarzu. Następnym etapem była konserwacja dachów na kościele, budynku gospodarczym oraz dzwonnicy. Przeprowadzono także prace renowacyjne  na zewnątrz zakrystii i plebani. W 2009 roku rozpoczęto  starania  o budowę kaplicy cmentarnej i zaczęto gromadzić materiały. Budowę rozpoczęto w 2011 roku, którą prowadziła firma Pana Stanisława Kornasia i w tymże roku została wzniesiona w stanie surowym i zadaszona.

Dnia 9 grudnia 2011 roku w godzinach popołudniowych odszedł do wieczności proboszcz ks. Kanonik Stanisław Tworek, była to bardzo poruszająca i smutna wiadomość dla całej Naszej Parafii. Uroczystości pogrzebowej w dniu 12 grudnia przewodniczył ks. abp. Stanisław Budzik oraz
ks. bp. Wiesław Lechowicz. W Mszy żałobnej wzięli udział licznie przybyli kapłani oraz pogrążeni w smutku parafianie. Po nabożeństwie żałobnym trumnę z Ciałem ks. Stanisława przewieziono do Krościenka, gdzie spoczęła w rodzinny grobowcu.

Po śmierci ks. StanisławaTworka z dniem 13 grudnia 2011 roku administratorem parafii został ks. Zdzisław Socha. Przystąpił on do dalszych inwestycji. W pierwszej kolejności przeprowadzono remont części mieszkalnej plebani, renowację ogrodzenia wokół kościoła którą wykonał Pan Stanisław Stec. Zmieniono nagłośnienie, wykończono kaplicę cmentarną i wiosną 2015 roku została oddana do użytku. W dniach 10 – 11 listopad 2013 roku przeżywaliśmy peregrynacje Obrazu Jezusa Miłosiernego, był to dla całej Parafii szczególny czas modlitwy. W 2014 roku przed kościołem wzniesiono kapliczkę z figurką Matki Bożej z Lourdes ufundowaną  przez Naszych Parafian Magdalenę i Mariusza Pierzchałów. Na dolnym parkingu została wyłożona kostka brukowa, a górny parking przy cmentarzu został powiększony i wysypany żwirem.

Rok 2015 jest szczególny dla Naszej Parafii gdyż przypada  Jubileusz 30-lecia jej powstania. Przeżyjmy go w należytej czci i wdzięczności dla Pana Boga oraz ludzi za trud jaki włożyli w jej powstanie i wybudowanie świątyni.

                                                                                               Autor: B.M.

.